W dniach od 18 do 25 stycznia odbył się tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bracia Łukasz K., Ignacy, Sebastian, Marcin i Bazyli codziennie uczestniczyli w nabożeństwach ekumenicznych w kościołach różnych wyznań chrześcijańskich oraz wydarzeniach towarzyszących.
Tegoroczne centralne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się 21 stycznia w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa Ojców Jezuitów w Krakowie. Nabożeństwu przewodniczył br. bp Damian Muskus OFM – biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Bartosz Norman z Kościoła polskokatolickiego – Przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. W nabożeństwie uczestniczyli także duchowni poszczególnych wyznań:
- z Kościoła rzymskokatolickiego: ks. Łukasz Kamykowski – Przewodniczący Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej, br. Łukasz Kucięba OFM, prezbiter ze Wspólnoty Chemin Neuf;
- z Kościoła ewangelicko-metodystycznego: ks. superintendent Józef Bartos;
- z Kościoła polskokatolickiego: ks. bp Antoni Norman, ks. Piotr Własinowicz oraz ks. Marian Wnęk;
- z Kościoła prawosławnego: o. Aleksander Mokriszczew;
- z Kościoła ewangelicko-augsburskiego: ks. Łukasz Ostruszka.
Posługę liturgiczną podczas nabożeństwa pełnili bracia z naszej seminaryjnej grupy ekumenicznej oraz bracia Jezuici, Misjonarze, Duchacy, członkowie Taize WAJ i Wspólnoty Chemin Neuf. Ceremoniarzami byli br. Andrzej SJ i nasz br. Bazyli.
W tym roku bracia nie tylko uczestniczyli w nabożeństwach, ale chętnie włączyli się w ich organizację i przebieg. Stało się to możliwe dzięki Pani Annie Sieprawskiej z Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Bartoszowi Normanowi z Oddziału Krakowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej i innym duchownym bratnich Kościołów. Dziękujemy za włączenie naszych braci w społeczność krakowskich ekumenistów.
Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2024 r. przygotował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN). Temat, który został wybrany to: „Będziesz miłował Pana, Boga swego… a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27). Bracia i siostry z katolickiej archidiecezji Wagadugu, Kościoły protestanckie, gremia ekumeniczne i CCN w Burkina Faso z dużym zaangażowaniem współpracowały w przygotowaniu modlitw i rozważań, przeżywając to wspólne działanie jako prawdziwą ścieżkę ekumenicznej przemiany.
Teksty zostały ostatecznie opracowane i zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiary i Ustroju Światowej Rady Kościołów oraz papieską Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Po raz dwudziesty siódmy polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski.
Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy były następujące:
- Dzień 1: Pomóż nam, Panie, zwrócić nasze życie ku Tobie
- Dzień 2: Pomóż nam, Panie, całym sercem kochać Ciebie, bliźniego i siebie samych
- Dzień 3: Panie, otwórz nasze serca na tych, których nie zauważamy
- Dzień 4: Panie, spraw, abyśmy nigdy nie odwracali się od potrzebujących
- Dzień 5: Panie, pomóż nam nieść nadzieję zranionym
- Dzień 6: Panie, niech nasze Kościoły będą gościnnymi domami uzdrowienia
- Dzień 7: Panie, naucz nas być bliźnimi
- Dzień 8: Panie, uczyń nas miłosiernymi świadkami Twojego królestwa
Dzień piąty – Dzień prywatnej modlitwy o dar miłości w świecie i między chrześcijanami.