W dniach od 17 do 19 listopada 2023 r. bracia klerycy ze Studium Franciszkańskiego w Krakowie oraz Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Konwentualnych w Łodzi wraz z braćmi wychowawcami wzięli udział w sesji formacyjnej „Auschwitz – Pamięć i Nadzieja”, zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz Studium Franciszkańskie w Krakowie.
W trakcie tych dni Bracia zwiedzili obozy KL Auschwitz I oraz KL Auschwitz II-Birkenau, wysłuchali wykładów dr. Piotra Setkiewicza – „KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych” i dr Teresy Wontor-Cichy – „Osoby duchowne w KL Auschwitz jako przykład prześladowań za przekonania religijne ze szczególnym uwzględnieniem św. Maksymiliana Kolbe i innych Franciszkanów”. Wykład pt. „Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hossa komendanta Auschwitz” wygłosił ks. dr Manfred Deselaers.
Innymi, nie mniej ważnymi i bardzo wartościowymi elementami sesji były warsztaty dla braci. Odbyły się one w czterech równoległych blokach:
– „Jedenaste. Nie bądź obojętnym”,
– „Jednostka wobec rzeczywistości obozowej”,
– „Trauma – życie byłych więźniów po wojnie”,
– „Ucieczki z KL Auschwitz”.
W programie znalazła się projekcja filmu o polskich kapłanach w KL Auschwitz „Czas wielkiej próby”, jak i wizyta na wystawie ocalałego więźnia nr 432 Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”, po której oprowadził z wielką pasją i zaangażowaniem br. dr Piotr Cuber OFMConv.
Ostatniego dnia Bracia biorący udział w tym wydarzeniu oddali hołd wszystkim ofiarom niemieckich obozów zagłady poprzez przemarsz od bramy „Arbeit macht frei” do placu apelowego i ściany śmierci.
Delegacja składająca się z jednego Brata reprezentującego każde seminarium weszła do celi 18 w bloku nr 11, gdzie ziemskie życie zakończył św. o. Maksymilian Maria Kolbe OFMConv. Wspólnotę naszej Prowincji reprezentował br. Łukasz Kucięba OFM.
Całość zakończyła Eucharystia sprawowana w baraku obozowej pralni, którą celebrowali wychowawcy braci kleryków.
Miniony czas był przepełniony wspólnotową modlitwą oraz refleksją nad istotą człowieczeństwa i godności ludzkiej.